Szukaj
  • jarecki1010

Duńskie hygge - jak mieszkać szczęśliwie?

Aktualizacja: maj 3



Hygge to styl życia, w którym stawia się na radość z każdej przeżywanej chwili oraz na wygodę w codziennym funkcjonowaniu. Celebrowanie codziennych momentów i stawianie na poczucie bezpieczeństwa to jednak coś, co sięga dalej i przejawia się nie tylko w przestrzeni życiowej, ale również w aranżacji wnętrz.

Hygge znaczy doceniaj drobne przyjemności



Hygge to trend, który jest obecnie bardzo popularny. Uosabia on to, co daje szczęście i pozwala na znalezienie radości nawet w pozornie zwyczajnych, codziennych i mało istotnych zajęciach. Duńskie hygge zachęca do zwolnienia tempa dnia i cieszenie się chwilą, która właśnie trwa. Samo słowo “hygge” które wymawia się jak hugge oznacza “być z czegoś zadowolonym”. W skandynawskiej filozofii radość powinna występować obok poczucia wewnętrznego spokoju, bezpieczeństwa i spełnienia. Duński styl życia kojarzony jest również z tak zwaną psychiczną higieną, która pozwala nauczyć się umiejętności bycia szczęśliwym. Coraz częściej duńska filozofia życia spogląda do naszych domów i warunkuje aranżacje wnętrz.



Mieszkać w duńskim stylu - trend leniuchowania

Wydawać by się mogło, że aby w przestrzeni mieszkalnej możliwe było błogie leniuchowanie, trzeba stworzyć do tego specjalne warunki. Nic bardziej mylnego - możemy bowiem podejść do tego zadania bardziej praktycznie i prosty sposób sprawić, aby w domu było po prostu przyjemniej. Aby wprowadzić duńskie hygge do swojego mieszkania przyda się to, co wpływa kojąco na nastrój oraz to, co bezpośrednio podnosi komfort i wygodę. Niezbędnymi akcesoriami mogą się okazać rzeczy, które pomogą na przykład przygotować ulubiony napój - dobra ziarnista kawa, herbata o ulubionym smaku, piękna filiżanka czy stylowy kubek. Otulenie się miękkim i puchatym kocem podczas odpoczynku na kanapie to kolejny z przykładów duńskiego hygge. Styl ten polega przede wszystkim na tym, aby stworzyć sobie w przestrzeni domowej takie miejsce i warunki, które będą sprzyjać wypoczynkowi.

Hygge, czyli relaks w pięknym stylu

Duński przepis na szczęście otwiera się na wszystko to, co pomaga się zrelaksować. Warto jednak pamiętać o tym, że w stylu tym chodzi o pozornie zwykłe rzeczy, a niekoniecznie o ekskluzywne i modne gadżety. Hygge nie narzuca określonego sposobu wystroju wnętrza, chociaż bez wątpienia najbliżej mu do nurtu skandynawskiego. Stawia na naturalność i bezpretensjonalność, co w praktyce oznacza sprawne i estetyczne połączenie tych elementów wystroju wnętrza, które zapewniają wygodę. Hygge nie może istnieć bez kontaktu z ludźmi, dlatego też bardzo ważne są w nim relacje, rozmowy i proste przebywanie z najbliższymi. Zasada ta może znaleźć swoje odzwierciedlenie w ustawieniu w salonie dużego stołu, przy którym będzie można spożywać posiłki w gronie rodziny i przyjaciół, ciesząc się ich towarzystwem. Wygodne meble wypoczynkowe, na których można zasiąść podczas wspólnego oglądania serialu czy odbycia pasjonującej rozmowy o życiu - również wpisują się w nurt hygge. We wnętrzach w stylu duńskim doskonale odnajdą się meble na wymiar - są idealnie dopasowane do potrzeb właścicieli, spełniają postawione przed nimi funkcje użytkowe i do maksimum podnoszą komfort korzystania z mieszkalnej przestrzeni. To bez wątpienia jest hygge!

We wnętrzach zwolenników tego stylu dominują zwykle meble z duszą, które są starsze lub na starsze stylizowane, oryginalne, samodzielnie odnowione, przerobione, pomalowane na jasny kolor lub wykonane na wymiar i zgodnie z preferencjami ich właścicieli. Często można spotkać również mieszankę starych i nowych elementów wystroju wnętrza. Warto pamiętać, że hygge opiera się na prostocie i umiarze i źle znosi nadmiar, przepych i przaśny styl.



Hygge jest przede wszystkim naturalne!

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie czy pomieszczenie, tak aby odzwierciedlało duński przepis na szczęście, powinniśmy zdecydować się na meble i inne elementy wystroju, które będą wykonane przede wszystkim z naturalnych materiałów. Drewno, ceramika, naturalne tkaniny - to strzał w dziesiątkę! Jasne i stonowane kolory będą lepszym rozwiązaniem niż odcienie pstrokate i kolorowe. Dekoracje powinny się podobać. Zasada jest taka – wszystkie elementy muszą dawać radość, a nie znajdować się w przestrzeni “na pokaz”. Warto też zrezygnować z rzeczy niepotrzebnych, bo pozwoli to uzyskać więcej przestrzeni na relaks i szczęśliwe budowanie relacji z bliskimi i samym sobą.

Kuchnia w stylu duńskim powinna zapewniać przestrzeń, w której można spędzać czas z przyjaciółmi, rodziną czy dziećmi, zarówno wspólnie przygotowując posiłki, jak i jedząc je. W takiej kuchni powinna znaleźć się ładna zastawa, ale niekoniecznie ta droga i ekskluzywna. Meble kuchenne na wymiar to rozwiązanie, po które warto sięgnąć aranżując kuchnię w tym stylu. Najlepiej sprawdzą się te stylizowane na starsze, oryginalne, stonowane kolorystycznie i o stosunkowo prostych bryłach. W łazience bardziej hygge będzie wanna niż prysznic, gdyż można w niej brać długie kąpiele, pełne ulubionych zapachów, z książką w ręce i rozpalonymi wokół świecami.

Filozofia hygge to przede wszystkim stan ducha, który nastawiony jest na czerpanie radości z każdej mijającej chwili i szukanie przestrzeni na małe przyjemności, a także szczere i piękne relacje z ludźmi. Akcesoria mogą nam w tym pomóc, tworząc przestrzeń sprzyjającą codziennemu relaksowi, ale ważne jest też odpowiednie nastawienie.


www.stolarnia-pl.com

#Aranżacje , #StolarniaWrocław , #MebleKuchenne , #WrocławKuchnie

15 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie