top of page
Szukaj
  • jarecki1010

Japandi - odrobina Japonii i Skandynawii w Twoich wnętrzach

Tym, którym modny dotąd skandynawski styl wydaje się zbyt smutny i chłodny, z pewnością do gustu przypadnie japandi, czyli funkcjonalny minimalizm wzbogacony o bliskość natury i ciepło. Być może właśnie dlatego, w ostatnich latach połączenie skandynawskiego komfortu z japońskim designem stało się trendem, który szybko zyskuje na popularności.


Skąd wziął się pomysł połączenia stylu skandynawskiego i japońskiego?


Relacja Danii i Japonii zaczęła się już w XIXw., kiedy to duńscy architekci, artyści i projektanci zaczęli podróżować do Japonii w poszukiwaniu inspiracji.


Ślady wczesnych japońskich wpływów widać więc we współczesnej duńskiej ceramice, wzornictwie, architekturze wykorzystującej otwartą przestrzeń i minimalizm. Przez wiele dekad również duńskie wzornictwo było bardzo cenione w całej Japonii. Ponadto oba narody łączy szacunek dla rzemiosła i naturalnych materiałów, głównie drewna.


Zarówno japońska filozofia wabi sabi, jak i duńskie hygge opierają się na podobnych założeniach, w tym uwielbieniu prostoty, minimalizmu czy naturalnych materiałów.


Warto pamiętać, że powyższe założenia, którymi zachłystuje się zachód, nie sprawdzają się na co dzień w zatłoczonej Japonii, gdzie ludzie mieszkają w malutkich kawalerkach, w których ciężko o minimalizm. Nie mniej jednak, są na tyle atrakcyjne, że ciężko się nie oprzeć pokusie urządzenia wnętrza w takim stylu.


Jakie są zasady stylu japandi?


Prostota i minimalizm.


Urządzając wnętrze w tym stylu, warto wybierać meble o prostych kształtach i wystrzegać się tych bogato zdobionych. Im prościej, tym lepiej. Obie filozofie stojące za językiem projektowania japandi preferują dodatki, które są bardziej funkcjonalne niż dekoracyjne.


Naturalne drewno


Ciepło, jakie naturalne drewno nadaje wnętrzu, jest cenione zarówno w stylu japońskim, jak i skandynawskim. To nie tylko meble, ale ogólnie stolarka: podłoga, okna, czy ściany obłożone drewnianymi panelami. Warto wprowadzić także naturalne dodatki, takie jak chociażby rośliny domowe.


Kolory ziemi


We wnętrzach w stylu japandi królują naturalne kolory, beże, popiele, stonowane odcienie niebieskiego, zieleni i brązów. W dodatkach świetnie sprawdza się też biel i czerń.


Minimalizm, funkcjonalność, ciepło i wyciszenie to cechy stylu japandi, który staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularny - być może dlatego, że w zgiełku miasta poszukujemy równowagi i wyciszenia.





16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page