top of page
Szukaj
  • jarecki1010

Nutka Prowansji w Twoim mieszkaniu, czyli kuchnia w stylu prowansalskim

Przenieśmy się na chwilę do słonecznej Prowansji. Wyobraźmy sobie wielkie, fioletowe pola lawendy, piękne plaże Lazurowego Wybrzeża, urokliwe miasteczka z charakterystyczną kamienną architekturą. Ale to nie wszystko, poczujmy zapach świeżych ziół charakterystycznych dla tego regionu, tj. rozmarynu, bazylii, tymianku, szałwii lekarskiej i mięty pieprzowej. Trudno nie ulec urokowi tego miejsca. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce przenieść choćby jej cząstkę do swojego domu.

Najczęściej stawiają na kuchnię, która jest niesłychanie przytulna, przestronna i jasna. Ściany najczęściej są w odcieniach bieli, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Niekiedy wybierane są także beżowe lub szare kolory ścian, które dość dobrze wpisują się w estetykę. Wszystko dobrze komponuje się z meblami, które są zazwyczaj wykonywane z drewna, najczęściej w stolarni. Dzięki temu są jeszcze solidniejsze i trwalsze. Powierzchnia mebli może być dodatkowo przecierana, dzięki czemu będą miały charakterystyczną dla siebie nutę wiekowości, która nadaje meblom charakterystycznego klimatu.

Centrum kuchni w stylu prowansalskim stanowi stół, który powinien być przede wszystkim duży, wykonany z naturalnego drewna i w kolorze naturalnym, ewentualnie białym.

Elementy wykończenia kuchni w stylu prowansalskim są równie istotne, co meble, to taka przysłowiowa wisienka na torcie. Zwłaszcza, że w kuchni urządzonej w tym stylu dominują półki otwarte, na których można wyeksponować różne dodatki. Mogą to być masywne kosze wiklinowe wykładane delikatną białą ściereczką albo ażurowe serwetki czy też drewniany chlebak. Wszystko to bardzo dobrze łączy ze sobą klasycznie pojmowaną elegancję z elementami sielskimi.

Kuchnia prowansalska wyraźnie nawiązuje do uroków przyrody tego regionu. Często pojawia się motyw lawendowy, czy to w postaci kolorów czy samej lawendy jako rośliny. W końcu z tego przede wszystkim słynie piękna Prowansja. Jeśli więc lubisz obecność roślin i naturalnych motywów, styl prowansalski jest właśnie dla ciebie.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


bottom of page